2009. március 29-én az ismert közíró, Debreczeni József az MTV A szólás szabadsága című műrorában kifejezére juttatta félelmét egy esetleges kétharmados parlamenti többséggel rendelkező Fidesz-kormánytól. A volt MDF-es parlamenti képviselő úgy vélte, hogy a Fidesz ebben az esetben alapvetően módosítaná az alkotmányt, s elnöki vagy félelnöki kormányformát vezetne be.
"Ha ezek mögé odaáll most a Szocialista Párt, akkor tényleg az, amit még Somogyi Zoltán nem lát biztosnak, akkor abszolút biztosra vehető a FIDESZ-nek a győzelme szerintem. És itt azért arról van szó, hogy Orbán Viktor és Stumpf István nyilatkozatai után, ha más ok miatt nem is, az elég nyilvánvaló, hogy egy jelentős alkotmányos átrendezést hajtanának végre egy prezidenciális rendszer irányába. És, hát én az Egyesült Államokon és a félprezidenciális elnöki Franciaországon kívül csak autokratikus prezidenciális rendszereket ismerek, pl. itt a kelet-európai térségben."
A politikatudomány nem tesz ilyen különbséget (autokratikusabb vagy kevésbé autokratikus) az egyes kormányformák között (bár az igaz, hogy akadnak olyan szerzők, akik szerint az elnöki rendszerek alkotmányosan kevésbé stabilak.) Lengyelország, Románia és Portugália kormányformája például ma is félelnöki, ehhez hasonló volt korábban, a hidegháború alatt Finnországban, de elnöki rendszer működik mások mellett Cipruson, Argentínában és Brazíliában is. Bár az egyes országok besorolása nem egyértelmű, azért érdemes nézegetni ezt a térképet.
Megérdemelné-e a szürke kardigánt?
(1: tehénen a gatya, 2: más kategória, 3: felpróbálhatná, 4: jól állna, 5: rá szabták)